САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ: ДЕМАНТИ НА ДИЈЕЉЕЊЕ ЛАЖИ ПУТЕМ ДРУШТВЕНИХ МЕДИЈА ЗА ЧЕСТИТОГ ДОМАЋИНА И РАДНИКА ЈКП ПЛИВА

05.09.2023.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ:

Коме одговара немир у Језеру и ко пласира лажи о честитим становницима Језера.

Локална власт позива становнике на поштовање законских прописа Републике Српске.

Истина је, да је дана 20.06.2023. године засједала 19. редовна сједница Скупштине општине Језеро за коју је начелник јавно позвао становнике да дођу и дају мишљење, због тачки дневног реда сједнице које дужи период изазивају одређене реакције код групе становника.

Након одржаног "Сата грађана" у Скупштини општине- којем су присуствовали савјесни грађани општине Језеро, поштујући Пословник о раду скупштине и износећи своје проблеме и сугестије на демократичан начин поштујући законска правила Републике Српске. Два лица су и насрнула на врата скупштине, међу њима дугогодишњи упосленик и бивши функционер, који добро зна Пословник о раду СО, тиме исказујући велико непоштовање према одборницима СО Језеро, да насилно уђу без најаве, и на то је чак скупштина удовољила да један од њих изнесе њихово мишљење, прешло се на дневни ред.

Једна од тачака дневног реда сједнице била је и разматрање захтјева "СНК МЕТАЛИ" д.о.о. Бијељина за давање сагласности за извођење детаљних геолошких истраживања на пројекту „Сињакова" и продужење истражног рока по издатом рјешењу Министарства енергетике и рударства из 2021. године.
Овђе је важно нагласити да рјешење о испитивању за Ерак брдо и подручје Језера компанија СНК посједује рјешење министарства, до март 2025.године, по старом закону, о чему нас је министарство обавијестило, као и господин Ђокић на радном састанку, о чему је јавност упозната - И О ТОМ СЕ ТАКОЂЕ ШПЕКУЛИШЕ У ШИРОКИМ МАСАМА И ПРЕДСТАВЉА ДРУГАЧИЈЕ

Такође, важно је нагласити да је начелник општине организовао ТРИ ЈАВНА ОКРУГЛА СТОЛА у 2022 март-октобар,на тему одобрених испитивања и најављених бушења, показујући тиме максималну посвећеност новонасталој ситуацији.
Као и да су у Језеру одржана каснија два окупљања, мирне шетње у новембру 2022.год. и протеста у фебруару 2023. којима су присуствовали више од 70% лица без статуса становника Језера, приликом чега су имали право на слободу говора, која је и тада из теме екологије прешла у фазу опозиционе политике и позива на рушење власти.

Поменута тачка сједнице СО 20.6.2023. разматрања сагласности наставка ИСПИТИВАЊА очигледно је засметала малој групи лица из општине Језеро, али занимљиво - већем броју лица из других општина који су се, кршећи законе Републике Српске, а прије свега, било какво демократско начело, окупили испред ђечијег игралишта у непосредној близини зграде општине.

Чланом 8. и 9. Закона о јавном окупљању (Службени гласник Републике Српске број 118/08), предвиђено је да је за организовање мирног окупљања грађана организатор дужан да поднесе пријаву у року од најкасније 48 часова, прије почетка одржавања мирног окупљања, а према информацијама са којима располажемо, пријава није поднесена надлежним органима.

Усљед ненајављеног окупљања, понављамо, кршећи све надлежне законе Републике Српске, дошло је до нарушавања јавног реда и мира, од стране окупљених лица, а у складу са Чланом 7. Закона о јавном реду и миру (Сл.гласник Републике Српске, број 11/15 и 58/19) на начин да су се лица свађала, викала и непристојно понашала, те покушала физички да се обрачунају са запосленим радником комуналног предузећа.

Овим путем се обраћамо јавности, те демантујемо натписе да је запосленик комуналног предузећа насрнуо на једно од окупљених лица, како су одређени портали пренијели.

Посебно истичемо и да су окупљена лица истакла натписе на јавну површину ђечијег игралишта - непристојног, увредљивог садржаја на енглеском језику којим су истицали говор мржње, те тиме нарушили ђечију игру и спријечили родитеље и ђецу да се несметано крећу игралиштем.

По налогу наџора комуналног предузећа, запосленик је мирним путем извршио уклањање транспарената са јавне површине ограде ђечијег игралишта, исте сложио и предао у руке окупљеним лицима, рекавши им да их могу изложити у рукама, јер нису најавили скуп да би се обезбједио простор за окупљање, након чега је од стране једног лица дошло до нагуравања и вријеђања запосленика комуналног предузећа, што је документовано на видео снимку, на увреде упосленик је остао суздржан.

Овакви поступци, неистините и тенденциозне (јавне) изјаве, оптужбе, а прије свега - клеветања, очигледно имају за циљ урушавање све позитивнијег имиџа општине Језеро, који је захваљујући преданом и посвећеном раду, обишао готово цијели свијет. И не само то, већ и узнемиравање локалног становништва и шире јавности.

Врата општине Језеро, као и до сада, остају отворена за локално становништво, јавност, медије, и све оне који желе да разговарају, предложе, питају, помогну, а посебно ђелују, сходно законима Републике Српске, поштујући сва демократска начела, с циљем даљег развоја општине Језеро, мале општине великих људи, природе која одузима дах и примјера добре праксе који могу бити добар примјер много већим локалним заједницама.

Како ћемо искористити све законске могућности и за судски епилог овог, очигледно, изрежираног догађаја, до тада, остаје да се питамо - коме смета развој општине Језеро, које интересне групе желе да јавности пошаљу лажне и тенденциозне информације и зашто себи дају за право да на све могуће начине узнемире локално становништво?